Udid Kaydı Nedir ?

Unique Device Indentifier yani daha çok bilinen adıyla UDID 40 haneden oluşan ve iOS cihazlara özel bir numaradır. Uygulama geliştiriciler cihazlarının UDID numaralarını Apple Developer Center’a kaydederek bu cihazlara yeni iOS sürümlerini yükleyebilir ve uygulamalarını test edebilirler. Her geliştiricinin toplam 100 cihaz kaydetme hakkı vardır ve bu hak dolduktan eskileri silemezler ve yeni cihaz kaydı gerçekleştiremezler. UDID numarası kayıtlı olmayan cihazlar ise yeni iOS sürümlerini yüklemeleri durumunda cihazlarının aktivasyonu yapılmaz ve cihazlar kullanılamaz duruma gelirler.

Cihazımın UDID numarasını nasıl bulabilirim?

iOS cihazınızın UDID numarasını cihazınızı iTunes’a bağlayarak veya App Store’dan UDID numaranızı görebilmenizi sağlayan uygulamalar indirerek bulabilirsiniz.

iTunes üzerinden cihazınızın UDID numarasını bulmak için cihazınızı iTunes’a bağlayın ve üst menüden İphone‘ye tıklayın (İtunes Store) yanında sağ üst köşede, daha sonra Özet seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda cihazınızın seri numarasının üzerine tıklayın. Seri numarasının bulunduğu alan Tanıtıcı (UDID) olarak değişecektir. Hemen yanda 40 haneli cihazınıza özel numarayı görebilirsiniz. Sağ tıklayıp kopyala dediğinizde Udid ID niz kopyalanacaktır.

Resimli anlatım için: http://www.udidkaydi.com/udid-id-bulma/

Udid Kaydı Olmadan Beta Yazılım Yüklemek ?

Normalde Apple beta sürümlerin sadece geliştiricilerin test için kullandıkları cihazlara yüklenmesine izin veriyor ve UDID kaydı olmayan cihazların aktivasyonlarını yapmayarak kilitliyor. Ancak geçmişte bazı beta iOS sürümlerinin UDID kaydı olmayan cihazlara da yüklenebildiği ve cihazların aktivasyonlarının yapıldığı olmuştu. Elbette her yeni çıkan beta sürümüne cihazınızı güncellemeniz gerekir ve bu nedenle birinci beta sürümünde aktivasyon gerçekleşse bile ikinci beta sürümde aktivasyon gerçekleşmeyebilir. Cihazınızın aktivasyonu gerçekleşmediği için de cihazınız kilitlenir ve kullanılamaz duruma gelir.

UDID kaydını nasıl yaptırabilirim?

UDID kaydı yaptıra bilmeniz için öncelikle bir iOS geliştiricisi bulmanız gerekmektedir. App Store’da uygulaması bulunan her kişi veya şirket aynı zamanda bir uygulama geliştiricisidir ve UDID kaydını ancak bu kişiler yapabilirler. Eğer tanıdığınız bir uygulama geliştiricisi varsa kendisinden cihazınızın UDID kaydını yapmasını rica edebilirsiniz. Ayrıca internette bir çok web sitesi yeni bir iOS versiyonu çıkacağı zaman bir geliştirici hesabı satın alarak 100 kişiye bu hesap üzerinden belirli bir ücret karşılığında kayıt yapabiliyorlar. Elbette tanımadığınız kişilerden ücret karşılığında UDID kaydınızı yaptırmak isterseniz dolandırılma ihtimaliniz de bulunuyor. Ayrıca Apple ticari amaçla geliştirici hesaplarının kullanıldığını fark ederse hesabı kapatıp kayıtlı olan cihazları silebilir. Bu riskleri göze alıyorsanız bu yolu da deneyebilirsiniz ancak biz tavsiye etmiyoruz. Cihazını riske atmadan güvenli olarak Udid kaydı yaptırmak için web sitemizi inceleyiniz.

Geçen sene UDID kaydı yaptırmıştım bu sene yeni iOS sürümlerini hala yükleyebilir miyim?

Udid kayıtları seneliktir her ne kadar kaydınızı yapan kişi size 1 senenin üzerinde zaman verse de güvenmeyiniz cihazınızı kullanılmaz hale getirmek istemiyor iseniz bu işlemi her sene yenileyiniz. Apple geliştiricilerin hesapları yıllıktır ve her yıl bu kayıtları silme hakkı tanımaktadır bu sebepten ötürü her ne kadar kaydınızı yapsalar da 1 sene sonrasında kaydınızı silip başka kişileri kaydedeceklerdir.

Apple beta sürümlerini neden herkese açmıyor?

Bunun en büyük sebebi beta sürümlerinin çok problemli olabilmesidir. Bazı beta sürümleri iOS cihazlarının temel fonksiyonlarının bile çalışmamasına neden olabiliyor ve bu da günlük olarak kullanılan bir cihazda çok can sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle Apple beta sürümlerin sadece test amacıyla kullanılan cihazlara yüklenmesini tavsiye ediyor.

Yeni bir beta sürümünü cihazıma yükledim ancak beğenmedim ve geri dönmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Normalde Apple yeni bir iOS sürümünden önceki bir versiyona dönülmesine izin vermiyor. Ancak çoğu zaman cihazınızı DFU moduna alıp önceki bir versiyona dönebilme ihtimaliniz de bulunuyor. Ancak bu durum beta versiyonlarda değişmektedir, beta versiyondan orijinal resmi sürüme geçmek isterseniz yedekleme yaptıysanız cihazı geri yükleyebilir yada resmi sürümü indirip yeniden kurabilirsiniz. Resmi sürüm indirme ve yüklemek için web sitemizi inceleyiniz.

Bir beta sürümüne geçtiğimde cihazımdaki bilgiler silinir mi?

Normalde beta sürümleri de tıpkı herkese açık olan sürümler gibi çalışırlar. Ancak beta sürümlerinde iCloud’un bazı özelliklerinin tam çalışmaması durumu da olabilir. Örnek olarak yüklediğiniz bir beta sürümünün ardından tüm uygulama düzeniniz ve ayarlarınız sıfırlanabilir ve iCloud ile geri alamayabilirsiniz. Bu nedenle beta bir iOS sürümü yüklemeden önce çok dikkatli olmak gerekir. Yükleme yapmadan önce muhakkak cihazınızı yedekleyiniz.